|

Top 10

KEI

Otwarcie kin już 21 maja !

W związku z pandemią COVID-19, od 20 marca 2021 kina są zamknięte. Już niebawem, bo 21 maja będzie można znów cieszyć się X muzą !

Około tydzień wcześniej powinien być już znany repertuar.

Kino Tatry

ul. Henryka Sienkiewicza 40
Tel. 505 252 455

Check cinema program of Kino Tatry

Historia Kina Tatry sięga początków XX w., a dokładniej roku 1907, kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli kinematograf “Belle- Vue”. Trzy lata później właścicielem kina został Benedykt Zarzycki, który zmienił nazwę kina na “Moulin Rouge”. W latach dwudziestych kino podupadało, trwając jednocześnie jako „Dolina Szwajcarska”, a później „Spółdzielnia Pracowników Państwowych”. Kolejni właściciele, Bernard i Julian Firstowie, odbudowali markę i unowocześnili kino, zmieniając też jego nazwę na “Rakieta”. Od początku istnienia kino wyświetlało też dodatkowo filmy w ogrodzie, co często było przyczyną konfliktów, szczególnie z proboszczem pobliskiego kościoła.

Po II wojnie światowej kino nosiło już nazwę Tatry, wpisując się w kanon nazw łódzkich kin, zresztą położonych bardzo blisko siebie (Bałtyk, Wisła, Gdynia). Projekcje odbywały się w dwóch salach oraz w plenerze, jako tzw. Tatry Letnie. Po upadku komunizmu, zaczęły powstawać multipleksy, a dziesiątki łódzkich kin zamknięto i przerobiono na sklepy, hurtownie, dyskoteki. “Tatry” się uratowały, jako jedyne… Prowadzi je pasjonat kina i żywa historia łódzkich kin.

Jako jedyne ma jeszcze w ofercie projekcje z taśmy 35mm. Dziś kino proponuje seanse tylko w okresie od kwietnia do października, a od wakacji jest nadzieja, że powrócą Tatry Letnie. Kino Tatry to prawdziwa historia – dla starszych wspomnienie z dzieciństwa, powrót do czasów, które bezpowrotnie minęły, dla młodszych jedyne taki miejsce, gdzie można poczuć się jak w wehikule czasu. Zapraszamy do Tatr, ostatniego takiego i niepowtarzalnego kina.

Check map of all cinemas

Check map of all cinemas

Repertuar kin na telefonie

Now in cinemas

Cinemas

Premieres

14 May
7 May

Coming soon

28 May
» more coming soon

Cinemas


logo Repertuary pl © 2000 - 2021 Repertuary.pl